Doğal Mineralli Su Nedir?

Günümüzde doğal sular; doğal mineralli sular ve doğal kaynak suları olarak ikiye ayrılırlar. Yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde bulunmakta olan uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden veya teknik usullerle çıkartılan, mineral içeriği, kalıntı elementleri ve diğer bileşenleri ile tanımlanan her türlü kirlenme riskine karşı korunmuş yer altı sularına doğal mineralli su denir.


Suyun sertliği, içeriğindeki doğal minerallerden kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat suyun sertlik derecesini değiştirmektedir. Bu minerallerin, insan sağlığı için yararlı etkileri bulunmaktadır. Yemek pişirirken doğal mineralli suların kullanılması, pişirme esnasında besinlerin içeriğindeki minerallerin yok olmasına engel olur. 

Minerallere olan gereksinim yaşamın bazı dönemlerinde; örneğin gençlik, çocukluk, yaşlılık gibi dönemlerde özellikle artar. Bu dönemlerde mineralli suların içilmesi daha çok önem kazanır. Yazın, aşırı sıcak günlerde terleme ile büyük miktarlarda su kaybı olabilmektedir; bununla orantılı olarak da su gereksinimi günlük ihtiyacın 2 ya da 3 katına kadar çıkabilmektedir. Minerallere olan gereksinim özellikle hamilelik döneminde artar. Bu dönemde mineralli suların içilmesi daha büyük bir önem kazanır. 

Vücudumuzdaki dolaşım sisteminde; özellikle böbrekler için suyun önemi çok büyüktür. 24 saat içerisinde böbreklerden geçen su miktarı 2000 litre gibi oldukça büyük bir miktardır. Mineralli sular böbrek ve idrar yollarında taş oluşumuna engel olurlar. Böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirmedeki olumlu etkisi nedeniyle bol su içilmesi, özellikle de mineralli su içilmesi temel önlemlerdendir.

Bir spor aktivitesine başlamadan önce ve aktivite sonrasında tartıya çıktığımızda gördüğümüz kilo farkının tamamı, aslında vücudumuzun kaybettiği su miktarına karşılık gelir. Spor aktiviteleri esnasında yaşanan su kaybı mutlaka karşılanmalıdır. Bunun en iyi yolu da doğal mineralli su içilmesidir.